Přeskočit na obsah

E. T. Seton

Ernest Thompson Seton alias „Černý Vlk“ se narodil 14. srpna 1860 v South Shields, Durham v Anglii. Byl jedním z deseti synů. Jeho rodiče byli zámožní a jemu se tak naskýtala jasná budoucnost. Leč roku 1865 přichází jeho otec o práci a jeho situace se rychle zhoršuje. Starý pán vidí jistou budoucnost své rodiny za velkou louží. A tak se plaví rodina do Kanady, kde se usazuje v městečku Lindsay, stát Ontario. Dochází k prvnímu kontaktu malého Ernesta s divokou přírodou. Lze hovořit o jakési první lekci v jeho životě. Rodiče však neradi viděli jeho toulky divočinou, vřelý vztah k přírodninám a ke zvěři. Bylo mu spíše číst bibli, modlit se a studovat.

 

Studium mu skutečně jde. Velice úspěšně absolvuje Ontario Art School, což je umělecká škola. Poté se odebírá do Londýna studovat další umělecké vědy. Byl posedlý láskou k životu, a tak užíval všeho, jak mu to jen okolí dovolovalo. Hned na začátku sedmiletého studia Královské akademie zpozoroval ojedinělou vědeckou knihovnu. Svojí neobyčejnou houževnatostí a důsledností si vymohl přístup u nejvyšších míst a co víc, brzy se stává členem Společnosti muzea. Začal horečně studovat vše, co se jen trochu týkalo zvěře a přírodnin. Roku 1881 se vrací zpět domů zcela duševně, ale i fyzicky vyčerpán. Přesto nazývá tyto léta „hladové, ale šťastné dny“. Studium v Torontu odnesl onemocněním tuberkulózou. Nadcházející dlouhý pobyt v Manitobských pláních mu však navrací zdraví. Toto „znovuzrození“ v něm ještě více utvrzuje víru v ducha přírody a její sílu.

 

Píše se rok 1883, kdy Ernest zjišťuje historii svého rodu. Podle závěrů svého bádání mění své jméno z Ernesta Setona Thompsona na Ernesta Thompsona Setona, což je správné znění.

 

Následující čtyři roky tráví v divočině mezi indiány. Farmaří, loví, táboří, potýká se s nástrahami matky přírody. Splňují se tím jeho klukovské sny. Toto období se později ukazuje jako velice důležité pro jeho práci a život.

 

Po návratu do civilizace získává zajímavou práci u Century Company. Kreslí do Velkého slovníku tisíc obrazů zvířat. Jeto jeho první veliká pracovní příležitost a vlastně i počátek jeho slávy. Po svém prvním větším úspěchu odchází do Paříže. Píše se rok 1890 a Ernest nastupujedo čtyřletého učení k mistrům Geromovi, Mosslerovi, Fremierovi, Bouguereau. Svoji kvalifikaci malíře ještě více zlepšuje. Dokončuje svoje studie anatomie zvířat. Vrací se do New Yorku. Ne však za prací. Dlouhé měsíce putuje na koních i pěšky, na člunech nekonečnými pustinami tohoto i jiných států. Od severu k jihu hledá intimní setkání s divočinou. Vzniká jeho první psané dílo Molly Cottontail (Příběh zajíčka r. 1896). Brzy následují další a další svazky. Získává velkou popularitu. Píše roztomilé avšak tragicky zabarvené příběhy, postavené na zkušenosti autora s výzvou o úsilí odvrácení hrozícího zániku americké divočiny.

 

V tuto dobu se žení s Grace Gallatinovou. Byla to žena velkého vzdělání, spisovatelka, výborná tábornice a sociální pracovnice vynikajícího nadání. Přivedli na svět jedinou dceru Anyu (narozena v New Yorku roku 1916). Jistý čas pracuje jako státní přírodopisec státu Manitoba. Literární i malířská sláva mu zajistila slušné jmění. Vznikají další jeho díla.

 

Počátkem třicátých let se rozchází se svojí ženou a pevně se staví na svoje nohy. Dosáhl svých snů, sblížil se s přírodou, vystudoval, co chtěl, nabyl majetek, prožil harmonický rodinný život a při svém dobrodružné životě si zachoval dobré zdraví. Zbývá jediné: založit svůj ideální domov o jakém sníval. Uprostřed 36 hektary parku s 5 hektarovým jezerem, bažinami a divokým ptactvem buduje rozlehlý sroubený, hliněný dům. Vše sám projektuje, vše sám staví. Vysazuje bezpočet rostlin a stromů, zavádí mnoho zvěře a ptáků. Zakládá zde Setonův přírodovědný institut. Podruhé se žení. Jeho družkou se stává výborná indiánoložka Julie Buttreová. Setonův dům se stává fantastickým muzeem divočiny v civilizovaném světě. Dům obsahuje 3000 vycpaných ptáků a zvířat. Knihovna pak přes 5000 vědeckých spisů. 30 nejcennějších vázaných v kůži. Byly psány u táborových ohňů, v kánoích, zápisků z cest za 40 let aktivního života strávených v přírodě. Jenom soupis jeho povídek, biografií, studií a přednášek by vydal na další knihu. Jeho zkušenosti, rady a vyprávění by však stačily na několik životů.

 

„Černý Vlk“, jak zněla jeho přezdívka, tráví podzim svého života ve své divočině ve městě Santa Fé. Zde také 23. října 1946 umírá. Umírá autor a ilustrátor knih o přírodě a zvěři, povídkář, zakladatel, organizátor a nadšenec hnutí Woodcraftu a skautingu. Umírá snílek a dobrodruh, badatel a cestovatel. Jeho odkaz a myšlenky však neumírají!

 

„Protože jsem poznal trýzeň žízně, vykopal jsem studnu,
aby zní i jiní mohli pít.“

Ernest Thompson Seton

 

Více na www.woodcraft.cz.